catatony تبریز بازیکن فوتبال کارنامه

catatony: تبریز بازیکن فوتبال کارنامه خاکسپاری آموزش و پرورش فوتبالیست تبریزی بازیکن تیم

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی ایران و افغانستان به اصول همکاری‌های راهبردی دست یافتند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران و افغانستان تفاهم کردند تا در حوزه های سیاسی – امنیتی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی، آب و محیط زیست و ساماندهی پناهن

ایران و افغانستان به اصول همکاری‌های راهبردی دست یافتند

ایران و افغانستان به اصول همکاری های راهبردی دست یافتند

عبارات مهم : ایران

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران و افغانستان تفاهم کردند تا در حوزه های سیاسی – امنیتی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی، آب و محیط زیست و ساماندهی پناهندگان افغان در قالب پنج کمیته به سندی راهبردی دست یابند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف عصر روز یکشنبه در جمع خبرنگارانی که وی را در سفر به افغانستان همراهی می کردند با بیان این که «سفر فشرده و خوب و بسیار پرمحتوا با مقامات عالی رتبه سیاسی افغانستان داشتیم» با اشاره به نشانه سفرش به کابل اظهار داشت: در چندین ماه گذشته با مقامات افغانستان به دنبال تدوین چارچوبی جهت تدوین روابط راهبردی بودیم که در آن مسایل امنیتی، اقتصادی، مباحث منابع طبیعی و محیط زیست و پناهندگان مطرح شود. این مسایل با جدیت در ماه های گذشته پیگیری شد و چندین پیش نویس حاوی اصول حاکم بر این برنامه ریزی بررسی شد تا به چارچوبی رسیدیم.

ایران و افغانستان به اصول همکاری‌های راهبردی دست یافتند

بعد از چند جلسه بالاخره توافق کردیم تا جهت عملیاتی کردن این اصول و تبدیل آن به یک توافق جامع در یک بازه زمانی مشخص پنج کمیته تشکیل دهیم.

وی ادامه داد: اول کمیته مبارزه با تروریزم و افراط و قاچاق مواد مخدر و همکاری های سیاسی است که با توجه به اشتراک چالش ها در این حوزه ها بررسی این مسایل مهم هست. کمیته دوم مربوط به همکاری های اقتصادی و ترانزیتی هست. سیاست کشور عزیزمان ایران همواره مبتنی بر افغانستانی آباد و توسعه یافته بوده هست. از سویی افغانستان به آب های کشور عزیزمان ایران نیاز دارد و کشور عزیزمان ایران نیاز دارد خدمات مهندسی ارایه دهد و شرکت های دانش بنیان ما می توانند در این زمینه کمک کننده افغانستان باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران و افغانستان تفاهم کردند تا در حوزه های سیاسی – امنیتی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی، آب و محیط زیست و ساماندهی پناهن

وی کمیته سوم را مربوط به حوزه آب و محیط زیست دانست و افزود: جهت محیط زیست منطقه ما این مساله بسیار حساس هست. ما تالاب هامون و حق آبه رود هیرمند و هریرود را داریم که باید این عنوان همکاری و همراهی دو کشور قرار گیرد.

وزیر امور خارجه گفت: کمیته چهارم همکاری های آموزشی و فرهنگی است که کشور عزیزمان ایران و افغانستان به عنوان دو کشور هم زبان و هم دین می توانند همکاری های گسترده ای در این زمینه ها داشته باشند. امروز در کشور عزیزمان ایران ۴۱۰ دانش آموز و ۱۷ هزار دانشجوی افغان داریم که می توانیم با حضور موثرتر در داخل افغانستان و تاسیس شعبات دانشگاه این همکاری ها را گسترش دهیم. همچنین همکاری در زمینه میراث فرهنگی و کتب درسی و غیره نیز می تواند مدنظر باشد.

وی کمیته پنجم همکاری ها را در رابطه با میهمانانی دانست که از افغانستان در کشور عزیزمان ایران حضور دارند و تاکید کرد: باید این مساله سازماندهی شود. این مساله به تشریک مساعی نیاز دارد از جمله راجع به تهیه برگه های هویتی جهت اتباع افغان و سامان دادن به اوضاع مهاجران تا از موج ورود غیرقانونی پناهندگان بکاهیم.

ایران و افغانستان به اصول همکاری‌های راهبردی دست یافتند

وی گفت: این پنج کمیته به توافقاتی تبدیل می شود و طی چند ماه محقق می شود.

رییس دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: این توافق حرکتی ملی و مهم در جهت منافع دو کشور هست. ما ظرف هفته های آینده این کمیته ها را در سطح معاونان دستگاه های متفاوت راه اندازی و پیگیری می کنیم و تا چند ماه آینده به توافق راهبردی خواهیم رسید.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشور عزیزمان ایران و افغانستان تفاهم کردند تا در حوزه های سیاسی – امنیتی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی، آب و محیط زیست و ساماندهی پناهن

ظریف تاکید کرد که تلاش اولیه ما رسیدن به نتیجه در یک بازه زمانی حداکثر ۶ ماهه هست. بعضی مباحث سریع به نتیجه می رسد و بعضی دیرتر ولی ما توافق کردیم همه مباحث که محقق شد به عنوان یک بسته ارایه کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که افغانستان هم به اندازه کشور عزیزمان ایران در این باره جدی است؟ گفت: ما راجع به پنج کمیته به توافق رسیدیم و جلسات امروز به خاص جلسه با رییس جمهور که در آن مقامات موثر و مهم افغان حضور داشتند نشاندهنده عزم آنها جهت رسیدن به توافق د این زمینه هاست.

ایران و افغانستان به اصول همکاری‌های راهبردی دست یافتند

وی راجع به امنیت مرزها میان کشور عزیزمان ایران و افغانستان تصریح کرد: کمیته مسایل امنیتی و مواد مخدر و مبارزه با تروریزم یکی از مباحث مهمش امنیت مرزهاست. البته با توجه به شهادت مرزبانان و سفر من به پاکستان توافق خوبی کردیم از جمله استقرار جدی تر نیروهای مسلح مرزی پاکستان و توافق های دیگری هم کردیم جهت ارتباط مستقیم بین مسولان امنیتی دو کشور که مانع تکرار فجایعی از این دست شویم.

وی در پاسخ به ایسنا مبنی بر این که مساله آب و حق آبه رودهایی که میان کشور عزیزمان ایران و افغانستان یکسان هستند و متاسفانه با احداث سد بر روی هیرمند پرسشها زیست محیطی و نیز کم کردن جمعیت در منطقه سیستان کشور عزیزمان ایران را شاهد هستیم، در این باره می توان امیدوار بود این مساله میان دو کشور حل و فصل شود؟ گفت: عنوان آب عنوان بسیار مهمی است و جهت چندین دهه است که این مساله میان دو کشور مورد بحث است از این رو از مسایل مورد بحث ماست و در این توافق قرار شد یکی از این پنج کمیته آب و محیط زیست هست. ما نه تنها عنوان حق آبه کشور عزیزمان ایران را داریم، مساله تالاب هامون را داریم که از مباحث دو جانبه و مسایل بین المللی و نیاز است در این باره هم به نتیجه برسیم.

رییس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این پرسش که اخیرا آقای حکمتیار عنوان کردند کشور عزیزمان ایران در مسایل افغانستان دخالت نکند؟ گفت: مسوولان افغانستان به ما تاکید کردند موضع دولت افغانستان به وسیله آن ها بیان می شود و دیگران مواضع شخصی ارزش را بیان می کنند. موضع افغانستان راجع به روابط با کشور عزیزمان ایران تاکید بر روابط نزدیک هست. ما همکاری خوبی در حوزه مبارزه با افراط و تروریسم داریم و این همکاری ها می تواند گسترش یابد.

وی در پاسخ به ایسنا راجع به آخرین موضع کشور عزیزمان ایران راجع به مذاکره با طالبان خاطرنشان کرد: محور روابط ما با افغانستان با دولت این کشور است و همه تحرکات ما بر اساس احترام به حاکمیت افغانستان است و جهت حفط منافع و امنیت خود کارها مورد نیاز را با هماهنگی و اطلاع دولت افغانستان انجام داده و می دهیم.

واژه های کلیدی: ایران | توافق | همکاری | افغانستان | افغانستان | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs